تاریخچه شرکت

 

استان پهناور خراسان که مزین با نام حضرت علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم شیعیان است با دارا بودن منابع خدادادی نظیر معادن عظیم سنگ آهن، گاز طبیعی، ذغالسنگ، منابع انسانی متعهد و متخصص و امکاناتی نظیر راه، راه آهن، نیروگاه های تولید برق و ... و همچنین هم جواری با کشورهای افغانستان و آسیای میانه ، برنامه ریزان و مسئولین صنعتی کشور را برآن داشت تا در سال 1362 با مطالعه همه جانبه در استان خراسان امکان استقرار یک مجتمع بزرگ فولاد سازی به ظرفیت 1/8 میلیون تن در سال را بررسی نمایند که در سال 1368 با پایان یافتن مطالعات مهندسی و مکان یابی توسط شرکت کوبه استیل ژاپن، محل اجرای طرح در 15 کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور تعیین گردید و بلافاصله فعالیت های استملاک 1400 هکتار اراضی مورد نیاز و تجهیز و آماده سازی سایت در اراضی مذکور شروع شد.

این شرکت، درسال 1369 با سرمایه اولیه 1/5 میلیارد ریال با مشارکت شرکت ملی فولاد ایران و بانک سپه تاسیس و در تاریخ 1369/08/27 با شماره 6581 تحت نام نورد فولاد خراسان در اداره ثبت شرکتهای مشهد به ثبت رسید و در مورخ 1374/10/05 نام شرکت از نورد فولاد خراسان به شرکت مجتمع فولاد خراسان تغییر یافت .

شروع عملیات اجرایی و نصب تجهیزات مجتمع فولاد خراسان در خرداد ماه 1376 با حضور رییس جمهور محترم وقت حضرت آیه ا... هاشمی رفسنجانی آغاز شد.

 سرانجام در 31 خرداد ماه سال 1380 واحد نورد مقاطع ساختمانی به ظرفیت 550 هزار تن توسط رییس جمهور محترم وقت افتتاح و راه اندازی شد و در بهمن ماه همان سال واحد ذوب و ریخته گری به ظرفیت 630 هزار تن  با حضور وزیر محترم صنایع و معادن جناب آقای مهندس جهانگیری به بهره برداری رسید.

 همچنین  مدول 1 واحد احیاء مستقیم به ظرفیت   800 هزار تن، در بهمن ماه سال 1388 به دست ریاست جمهور محترم وقت و مدول شماره 2 احیاء مستقیم در سال 1389 با حضور معاون اول رییس جمهور وقت به بهره برداری رسید.

این مجتمع واحد فولاد سازی شماره 2 خود را به ظرفیت 720 هزار تن در هفتم اردیبهشت ماه سال 1396 توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت آقای «مهندس نعمت زاده» و وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی آقای« دکتر ربیعی»  مورد بهره برداری قرارداد و همچنین واحد گندله سازی به ظرفیت 2/5 میلیون تن در سال به دست ریاست محترم جمهور در روز یکشنبه 16 اردیبهشت ماه 1397 به بهره برداری رسید.

 شایان ذکراست، مجتمع فولاد خراسان توانسته است  با احداث واحدهای  توسعه در حال اجرای خود و یک کارخانه کنسانتره 2/5 میلیون تنی در منطقه سنگان خواف و برنامه احداث توسعه های فولادسازی و نورد ، قطب سوم فولاد کشور را در استان خراسان رضوی با تولید سالانه 1/4میلیون تن تثبیت نماید.

 


elementId 1 parentPanelIds 2 actionType 3 newOrder 4
5 newparentPanelId 7 orderTop
Newparent structure id 9 Newparent cell id 10 oldstructureId oldCellId
 

 
بازديد كننده يكتا امروز: Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه امروز: Label | بازديد اين صفحه امروز: Label
بازديد كننده يكتا : Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه : Label | بازديد اين صفحه : Label